Ewangelia na 11 niedzielę zwykłą 'B': Mk 4, 26-34 (14.VI.2009)

Przypowieść o ziarnie

26 Mówił dalej: „Tak się ma sprawa z królestwem Bożym jak człowiekiem rzucającym ziarno w ziemię.
27 Czy śpi, czy czuwa, nocą i dniem, ziarno kiełkuje i wzrasta, a on nie wie jak. 28 Ziemia sama z siebie wydaje plon: najpierw źdźbło, potem kłos, wreszcie pełne ziarno w kłosie. 29 Ą gdy zboże dojrzeje, bierze on zaraz sierp, bo nadeszła pora żniwa
”.

Przypowieść o ziarnie gorczycy

30 Mówił też: „Do czego przyrównamy królestwo Boże lub przypowieści je przedstawimy? 31 Jest ono jak ziarno gorczycy. Kiedy sieje wrzuca w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Gdy jednak zostanie zasiane, wyrasta i staje się większe od innych krzewów, wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki mogą zakładać gniazda w jego cieniu.

Zakończenie nauczania w przypowieściach

33 W wielu takich przypowieściach mówił do nich, stosow nie do tego, co mogli pojąć. 34 A bez przypowieści nie mówił do nich. Swoim uczniom natomiast wyjaśniał wszystko na osobności.

Przypowieść o ziarnie. Jak ziarno zasiane o odpowiedniej porze, tak królestwo Boże przychodzi do ludzi we właściwym momencie i rozwija się w sposób niezauważalny, lecz skuteczny. I podobnie jak dla zboża w odpowiedniej chwili przychodzi czas żniwa, tak też nadejdzie kiedyś dzień sądu, w którym każdy otrzyma zapłatę za owoce, jakie wydała jego wiara i współdziałanie z Bogiem w Jego królestwie założonym na ziemi.

Przypowieść o ziarnie gorczycy. Gorczyce rosnące wokół Jeziora Galilejskiego osiągały nawet 3-5 m wysokości. Stanowią dobry przykład wzrostu od małego ziarna do dużej rośliny. Podobnie królestwo Boże, zapoczątkowane przez Jezusa na ziemi, ma niepozorne początki (Jezus zaczyna od małej grupki uczniów, którym głosi Ewangelię o zbawieniu), na koniec jednak osiągnie wielkie rozmiary (będą należały do niego różne ludy i narody).