Nadmorska rezydencja Heroda



Dla wielu wypoczynek nad morzem to idealny sposób spędzania wakacji. Błękitne niebo, bezkres morza, kojący szum fal-wszystkie te elementy pozwalają wypocząć i oderwać się od codziennych problemów. Także w starożytności ludzie potrafili cieszyć się odpoczynkiem nad morzem. Był to jednak przywilej nielicznych, którzy byli w stanie zorganizować sobie ten luksus. Przychodzi tu natychmiast na myśl Cezarea Nadmorska, która została zbudowana na polecenie Heroda jako port, ale także jego rezydencja.



Miasto ma bogatą historię. Zbudowane w sposób bardzo nowoczesny (wielki port, system kanalizacyjny, regularna siatka ulic, teatr, amfiteatr, świątynie, akwedukt), stało się stolicą Palestyny po jej zdobyciu przez Rzymian w 6 r. Tutaj mieli siedzibę rzymscy zarządcy prowincji, wśród których był także Poncjusz Piłat. W ruinach teatru znaleziono kamień z inskrypcją, która mówi, że Piłat, prefekt Judei, wybudował budynek dedykowany cesarzowi Tyberiuszowi. Wśród różnych budynków na specjalną uwagę zasługuje pałac Heroda, który był nadmorską rezydencją w pełnym tego słowa znaczeniu. Herod, władca niezwykle okrutny i krwawy, lubił otaczać się luksusem. Wystarczy pomyśleć o Masadzie, górskiej twierdzy na pustyni, w której, mimo rozlicznych problemów z wodą, miał dwie łaźnie i pokaźny basen do pływania. Pałac w Cezarei był perłą wśród jego rezydencji. Potężne trzęsienie ziemi, morze oraz czas zatarły ślady jego piękna, ale wykopaliska archeologiczne pozwalają nam zrekonstruować jego splendor (rekonstrukcja).

Obserwując skalny półwysep wychodzący w morze, dostrzegamy prostokątną strukturę wykutą w skale (35x18), która wydaje się być basenem rezydencji (rekonstrukcja). Był on otoczony kolumnadą, a pośrodku basenu, na widocznym do dziś postumencie, znajdowała się prawdopodobnie jakaś rzeźba. Biegnąca dookoła basenu kolumnada łączyła go z pokojami rezydencji. Obok tego basenu zostały skonstruowane inne, mniejsze baseny, połączone kanałami z morzem, których funkcja nie jest do końca jasna (niektórzy myśleli o rodzaju basenu – akwarium, w którym można było podziwiać ryby). Liczne pokoje pałacu znajdowały się w pobliżu teatru zbudowanego na wzór rzymski (był to pierwszy taki teatr w Palestynie, mający 4000 miejsc siedzących). W pobliżu, pomiędzy portem i pałacem, znajdował się rodzaj amfiteatru z widokiem na morze, używany do organizowania wyścigów i różnych widowisk. Miasto było więc prawdziwym kurortem wypoczynkowym, ze wszystkimi możliwymi atrakcjami, dostępnymi dla krezusów w I w. a.C.