Cofnijmy się w czasie do Epoki Brązu. Kto robił wtedy najlepsze piwo? Egipcjanie. Gdzie najlepiej wybrać się na kufel tego piwa? Do Tel Awiwu po egipskie piwo! |
Archeolodzy prowadzący zakrojone na szeroką skalę wykopaliska w centrum Tel Awiwu, odkryli starożytne egipskie naczynia na piwo, podało IAA.
Wykopaliska, prowadzone przez Diego Barkana z IAA, przyczyniły się do wykrycia 17 dołów pochodzących z Wczesnej Epoki Brązu (ok. 3500-3100 przed Chr.), w których znajdowały się szczątki ceramiki oraz wielkie ceramiczne kadzie służące do przygotowywania piwa. Te naczynia wykonane zostały z organicznych materiałów, w sposób typowy nie dla lokalnych garncarzy, ale szeroko rozpowszechniony w Egipcie. IAA donosi, że naczynia są podobne do tych odnalezionych w egipskich budynkach administracyjnych w ‘En Besor na pustyni Negew.
Naczynie na piwo znalezione w Tel Awiwie.
Zdjęcie: Yoli Shwartz, IAA
We wczesnej Epoce Brązu Egipcjanie utrzymywali kontakty z miastami na północnym Negewie oraz południu niziny nadmorskiej przez handel i zakładanie osiedli. Wskazuje na to egipska architektura, ceramika oraz narzędzia odkryte np. w ‘Erani, Arad czy ‘En Besor. Naczynia stosowane do produkcji piwa odnalezione w Tel Awiwie dostarczają dowodów, że współpraca egipsko-kananejska sięgała w Epoce Brązu dalej na północ niż przypuszczano dotychczas. Jeżeli naczynia są dowodami, że Egipcjanie żyli w Tel Awiwie, byłaby to najbardziej wysunięta na północ placówka egipska w Kanaanie pochodząca z tego okresu. Kontakty dyplomatyczne i handlowe sięgały jednak dalej na północ. Ceramika egipska odnajdowana była np. w Tel Megiddo.
W wielu kulturach starożytnego Bliskiego Wschodu piwo było ważnym elementem diety. Produkując i spożywając piwo, można było otrzymać dużo więcej kalorii z zebranego ziarna, jednocześnie dostarczając organizmowi licznych witamin. Alkohol przyczyniał się do zabicia bakterii w brudnych zbiornikach wodnych. Biorąc pod uwagę, jak trudno było otrzymywać żywność w starożytności, piwo dawało nieporównywalnie dużą ilość składników odżywczych.
Diego Barkan mówiąc o odkryciach w Tel Awiwie dodaje: „Wiemy teraz, że Egipcjanie doceniali to, co Tel Awiw miał do zaoferowania i potrafili docenić kufel dobrego piwa. Tak jak współcześni mieszkańcy Tel Awiwu!”.
opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(IAA; BAR; haaretz.com)
Jesteś na facebooku? My też! :)
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.