Gdzie znaleźć dobre piwo w Epoce Brązu?

Cofnijmy się w czasie do Epoki Brązu. Kto robił wtedy najlepsze piwo? Egipcjanie. Gdzie najlepiej wybrać się na kufel tego piwa?

Do Tel Awiwu po egipskie piwo!


 

Archeolodzy prowadzący zakrojone na szeroką skalę wykopaliska w centrum Tel Awiwu, odkryli starożytne egipskie naczynia na piwo, podało IAA.

Wykopaliska, prowadzone przez Diego Barkana z IAA, przyczyniły się do wykrycia 17 dołów pochodzących z Wczesnej Epoki Brązu (ok. 3500-3100 przed Chr.), w których znajdowały się szczątki ceramiki oraz wielkie ceramiczne kadzie służące do przygotowywania piwa. Te naczynia wykonane zostały z organicznych materiałów, w sposób typowy nie dla lokalnych garncarzy, ale szeroko rozpowszechniony w Egipcie. IAA donosi, że naczynia są podobne do tych odnalezionych w egipskich budynkach administracyjnych w ‘En Besor na pustyni Negew.

Naczynie na piwo znalezione w Tel Awiwie.
Zdjęcie: Yoli Shwartz, IAA

We wczesnej Epoce Brązu Egipcjanie utrzymywali kontakty z miastami na północnym Negewie oraz południu niziny nadmorskiej przez handel i zakładanie osiedli. Wskazuje na to egipska architektura, ceramika oraz narzędzia odkryte np. w ‘Erani, Arad czy ‘En Besor. Naczynia stosowane do produkcji piwa odnalezione w Tel Awiwie dostarczają dowodów, że współpraca egipsko-kananejska sięgała w Epoce Brązu dalej na północ niż przypuszczano dotychczas. Jeżeli naczynia są dowodami, że Egipcjanie żyli w Tel Awiwie, byłaby to najbardziej wysunięta na północ placówka egipska w Kanaanie pochodząca z tego okresu. Kontakty dyplomatyczne i handlowe sięgały jednak dalej na północ. Ceramika egipska odnajdowana była np. w Tel Megiddo.

W wielu kulturach starożytnego Bliskiego Wschodu piwo było ważnym elementem diety. Produkując i spożywając piwo, można było otrzymać dużo więcej kalorii z zebranego ziarna, jednocześnie dostarczając organizmowi licznych witamin. Alkohol przyczyniał się do zabicia bakterii w brudnych zbiornikach wodnych. Biorąc pod uwagę, jak trudno było otrzymywać żywność w starożytności, piwo dawało nieporównywalnie dużą ilość składników odżywczych.

Diego Barkan mówiąc o odkryciach w Tel Awiwie dodaje: „Wiemy teraz, że Egipcjanie doceniali to, co Tel Awiw miał do zaoferowania i potrafili docenić kufel dobrego piwa. Tak jak współcześni mieszkańcy Tel Awiwu!”.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(IAA; BAR; haaretz.com)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.