Arka Noego odkryta? Ponownie?

Każdy na pewno oglądał na wpół sensacyjne filmy popularno-naukowe mówiące o naukowcach natrafiających na szczątki Arki Noego. Choć wiele wypraw zakończyło się fiaskiem, niedługo potem wyruszały kolejne. Co stanowiło punkt zainteresowania kolejnej wyprawy? Czy naukowcy liczą, że

Arka Noego odnajdzie się w Turcji?


 

Kolejna grupa naukowców wyrusza na ekspedycję w poszukiwaniu góry, na której, według informacji biblijnych, po potopie osiadła Arka Noego. Uczeni poszukują wskazówek potwierdzających, że góra Kudi (Judi Dagh) jest wzniesieniem, o którym mówi także Koran (sura 11.44). Chociaż nie odnaleziono jeszcze dowodów naukowych, odkryto interesujący relief asyryjski, który może tłumaczyć lokalną tradycję utożsamiającą górę Kudi z biblijną górą Ararat.


Asyryjski relief na stokach Kudi, niedaleko tureckiej miejscowości Sah.
Zdjęcie: Prof. Ibrahim Baz, Univerity of Sirnak, Turcja.

Powyższe zdjęcie zrobiono kilka miesięcy temu na stoku góry Kudi. Rzeźba, której jeszcze nie zidentyfikowano, pochodzi najprawdopodobniej z okresu wcześniejszego niż czasy Sennacheryba, który rządził w latach 705-681 przed Chr. Wyobrażeniu nie towarzyszy żadna inskrypcja. Prawa ręka postaci wzniesiona jest w geście czci a w lewej ręce znajduje się laska symbolizująca pełniony urząd.

Alan Millard z University of Liverpool, proponuje identyfikowanie postaci z osobą Szamszi-ilu. Ponieważ figura nie posiada żadnego nakrycia głowy, jak to mam miejsce w przypadku królów asyryjskich, bardziej prawdopodobne jest, że przedstawia ona jakiegoś księcia lub namiestnika, jak np. Szamszi-ilu. Sprawował on nadzór nad północną Syrią w latach 780-745 przed Chr. Szamszi-ilu pozostawił po sobie inskrypcję w Til Barsip (współczesne Tel Akhmar) nad Eufratesem, w której mówi o swojej zwycięskiej wyprawie w południowo-wschodniej Turcji oraz ekspedycji przeciwko królestwu Urartu, która zaprowadziłaby go w pobliże góry Kudi.

Czy istnieje jakiś związek między górą Kudi a biblijnym opisem potopu? Księga Rodzaju (8,4) podaje, że, gdy wody ustąpiły „arka osiadła na górach Ararat”. Choć tekst biblijny mówi w liczbie mnogiej o „górach” Ararat, wielu uczonych w ciągu wieków próbowało zlokalizować określoną górę jako miejsce zakotwiczenia Arki Noego.

W swojej nowej książce „ The Ark before Noah: Decoding the Story of the Flood” Irving Finkel, pracownik British Museum, omawia trzy góry, z którymi powiązane są historie potopu. Pierwsza (najsłynniejsza) nosi nazwę Ararat (Agri Dagh). Jest ona najwyższym szczytem w swoim regionie i jest uśpionym wulkanem we wschodniej Turcji, niedaleko granicy z Iranem i Armenią. Drugą jest Kudi, a trzecią – Nisir (Pir Omar Gudrun), gdzie zatrzymała się arka według eposu o Gilgameszu.


Mapa przedstawiająca trzy góry powiązane z Arką Noego.
Zdjęcie: z książki Irving Finkel, The Ark before Noah: Decoding the Story of the Flood (New York: Nan A. Talese/Doubleday, 2014)

Wiele wypraw wyruszyło w celu odkrycia Arki Noego, chociaż sam okręt ciągle nie został odnaleziony (i prawdopodobnie nigdy nie zostanie odkryty), to badania przy górze Kudi pomogą dowiedzieć się więcej na temat ciekawego reliefu asyryjskiego.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(BAR; BM)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.