Wyjątkowy sfinks odkryty w Hazor!

O starożytne znaleziska w Izraelu nietrudno, ale wyjątkowe znalezisko jak to dokonane w Hazor, należy do wyjątkowych.

Wyjątkowy egipski sfinks w Hazor

 

Archeolodzy pracujący na stanowisku znajdującym się na miejscu biblijnego miasta Hazor (lub Hasor) w pólnocnym Izraelu odkryli fragment sfinksa, który należał do jednego z faraonów budujących piramidy. Do naszych czasów zachowała się z całej statuy jedynie podstawa przedstawiająca łapy i fragment ramienia sfinksa. Hieroglificzna inskrypcja znajdująca się między przednimi łapami nosi imię króla Menkaure (gr. Mykerinos), który rządził w czasach Czwartej Dynastii (ok. 2500 r. przed Chr.) i był jednym z budowniczych słynnych piramid w Gizie. Zgodnie z informacjami podanymi przez archeologów pracujących w Hazor, Ammona Ben-Tora oraz Szarona Zuckermana, pracujących dla Uniwersytetu Hebrajskiego, nigdzie na świecie, nawet w Egipcie, nie znaleziono sfinkas noszącego imię faraona Menkaure. Co jest jeszcze bardziej niewiarygodne, jest to jedyna rzeźba królewskiego sfinksa znaleziona na terenie Lewantu. Badacze szacują, że rzeźba miała ok. 150 cm długości oraz ok. 50 cm wysokości.

Sfinks, mityczne stworzenie, pół-lew i pół-człowiek, odkryty został przy wejściu do pałacu miejskiego w warstwie zawierającej pozostałości destrukcji dokonanej w XIII w. przed Chr. Archeolodzy twierdzą, że jest nieprawdopodobne, by faraon wysłał sfinksa do Hazor, ponieważ brak jest wzmianek o kontaktach między Egiptem a południowym Lewantem w tamtym czasie. Posąg mógł zostać sprowadzony do Hazor jako łup Hyksosów, plemienia z Kanaanu, które rządziło w Dolnym Egipcie w późnym XVII oraz wczesnym XVI w. przed Chr. lub trochę później jako dar od egipskiego władcy Nowego Państwa. Hazor, opisane w Księdze Jozuego jako „stolica wszystkich królestw” (11,10) zniszczone zostało w XIII w. przed Chr.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.