Odkrycie w Ed-Dur

Wszystkich pasjonatów archeologii wybierających się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zachęcamy do odwiedzenia ed-Dur. W miejscu tym odkryto ślady zdające się sugerować, że

Kobiety władały na półwyspie Arabskim?

 

Wykopaliska prowadzone w ed-Dur, miejscu spełniającym ważną rolę w historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), doprowadziły do odkrycia licznych monet. Choć niektóre z nich pochodzą z tak odległych terenów jak np. Rzym, najciekawsze okazały się wybijane lokalnie, zawierające inskrypcję „Abi’el, córka X oraz Y” utrwaloną w języku aramejskim, jak podaje najnowszy artykuł w międzynarodowym czasopiśmie wydawanym po angielsku w ZEA, The National. Helleńskie monety, prezentujące wyobrażenie Heraklesa i boga, którego zazwyczaj rozpoznaje się jako Zeusa, albo boga słońca, są najstarszymi znanymi monetami z ZEA. Ed-Dur było ważnym centrum handlowym między Mezopotamią a Indiami, stanowiąc miejsce ważnych odkryć pochodzących już sprzed 5 tysięcy lat, przez co zostało ono zaproponowane do grona Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miejsce odkrycia monet znajdowało się w rozkwicie między III w. przed Chr. a IV w. po Chr. zawierając jednocześnie pochodzącą z I w. po Chr. świątynię poświęconą bogu słońca, wraz z ołtarzami ofiarnymi, wyciosanymi zdobieniami oraz niecką zawierającą aramejską inskrypcję „Szamasz”. Owo imię Boga jest blisko powiązane z arabskim słowem „szams”, oznaczającym słońce. The National podaje także, że odkryto w ed-Dur ponad 118 monet miedzianych oraz srebrnych o różnych kształtach i rozmiarach. Ich waga podąża w znacznym stopniu za greckim modelem obola (co przekłada się na troszkę mniej niż gram), drachmy (4-5 gramów) oraz tetradrachmy (14-17 gramów). Wybite lokalnie monety zapewniają nowe spojrzenie na niezbadaną dziedzinę administracji regionu w czasach przed-islamskich. Abi’el jest imieniem często umieszczanym na monetach w różnych regionach owego terenu w ciągu wieków, sugerując, że albo istniało wielu władców nazywanych Abi’el, albo monety były kopiowane przez wieki.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.