Archeolodzy z Uniwersytetu w Manchestrze, pracujący na stanowisku w Kissonerga-Skalia, niedaleko Pafos na Cyprze, sprawiają, że archeologia staje się ciekawsza. Próbują oni rozwinąć archeologię eksperymentalną.
Zrekonstruowany browar, na pierwszym planie widoczny piec użyty do zacierania ziarna.
Podczas badań prowadzonych w obszarze przemysłowym z epoki brązu, angielska archeolog, dr Lindy Crewe odkryła piec, którego używano najprawdopodobniej do produkcji piwa. Sezon archeologiczny zaowocował także prowadzoną przez organizację Heritage and Archeological Research Practice (HARP) szkołą archeologiczną, której celem było odtworzenie pieca i odtworzenie procesu warzenia trunków. Po zbudowaniu kopułowego dachu i zatarciu ziarna w zrekonstruowanym piecu, naukowcy użyli składników, które byłyby dostępne w starożytnej Skalii. Zgodnie z informacją na stronie internetowej HARPu: „mimo że niektóre piwa posiadały określone smaki, piwo figowe okazało się wielkim hitem, i przy wprowadzeniu niewielkich zmian do przepisu, można z niego uczynić wspaniałe piwo dla każdego!”. W opublikowanym niedawno artykule w czasopiśmie Lewant p. Crewe oraz Ian Hill rekonstruują proces warzenia piwa w oparciu o pochodzące z epoki brązu grobowcowe obrazy ścienne, przedstawiające produkcję tego trunku a także uczty z jego użyciem.
opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
Jesteś na facebooku? My też! :)
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.