Wysoka cena szekla - 1,1mln $

Choć może to brzmieć, jak primaaprilisowy żart, to:
d
Za jednego szekla trzeba
zapłacić 1,1 mln dolarów!

Zanim jednak ci, którym zostało w kieszeni kilka szekli po powrocie z Izraela, zaczną zacierać ręce, muszą ochłonąć. Kilka tygodni temu pewien amerykański kolekcjoner w czasie aukcji odbywającej się w Nowym Jorku  zapłacił 1,1 mln dolarów za starożytną monetę z Judei. Srebrny szekel, pochodzący z czasów Pierwszego Powstania Żydowskiego przeciw Rzymianom (66 r. po Chr.), jest jedną z dwu zachowanych monet, które zostały wytłoczone jako prototypy dla wszystkich późniejszych judejskich monet; druga wystawiona jest w Muzeum Izraelskim. Jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za monetę judejską.

Szekel został wytłoczony jako deklaracja niepodległości krótko po rozpoczęciu żydowskiej rewolty latem 66 r. po Chr. Oprócz bycia oznaczonym literą alef, która wskazuje na pochodzenie monety w pierwszego roku powstania, ozdobiona jest napisami odnoszącymi się do niepodległości Żydów, łącznie z frazą „Jerozolima jest święta” oraz „szekel izraelski”. Inne zdobienia obejmują naczynia świątynne oraz trzy drzewa granatu otoczone kropkowaną linią.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.