Jak polityk z archeologiem zarabiali...Nie lubimy, kiedy polityka miesza się w sprawy naukowe, a czasem w takich sytuacjach niezbędne jest wkroczenie prokuratury. Przeczytajmy historię:

Jak polityk z archeologiem zarabiali...

ddddddddddddNa początku kwietnia, egipski prokurator generalny podał do wiadomości, że byłemu ministrowi kultury, Zahiemu Hawassowi, odpowiedzialnemu za politykę dotyczącą antyków, postawione zostaną zarzuty marnowania funduszy publicznych oraz łamanie państwowego prawa dotyczącego obrotu antykami. Większość zarzutów wiąże się z porozumieniem, jakie Hawass zawarł w 2003 r. z National Geographic Society. Zakładało ono transport oraz wystawę rzadkich skarbów z Muzeum Egipskiego, które miały stanowić część podróżującej po USA i Australii wystawy. Zgodnie z doniesieniami, wystawa miała służyć pomnożeniu dochodów prywatnego stowarzyszenia, kierowanego przez Suzanne Mubarak, żonę byłego prezydenta, Hosniego Mubaraka. Ponieważ stowarzyszenie to nie jest organizacją państwową, Hawass pogwałcił w ten sposób egipskie prawo dotyczące obrotu i postępowania z antykami, które zakazuje wypożyczania dziedzictwa narodowego.

 

Zahi Hawass (zdjęcie: Ahram Archives)

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.