Katastrofa, która ocaliła miasto

Każdy zna Pompeje, które ocalały do naszych czasów pod pyłami Wezuwiusza. W historii zdarzyłsię jednak jeszcze jeden, znacznie większy przypadek, w którym...

Katastrofa ocaliła miasto

W połowie 2. tys. przed Chr. erupcja wulkanu na wyspie Thera (obecnie popularny cel wędrówek turystycznych, Santorini) zmienił wygląd Epoki Brązu dla całego obszaru Morza Egejskiego. Była to jedna z największych erupcji w historii Ziemi – wybuch nie tylko zniszczył rozwiniętą artystycznie populację na Akotrini, ale także spowodował wiele efektów ubocznych w całym regionie. Archeologowie i naukowcy dyskutują nad rozmiarem zniszczeń, a ich teorie wahają się między zniszczeniem lokalnych upraw a fenomenami klimatologicznymi obserwowanymi w Chinach. Wpływ erupcji na pewno był odczuwalny na całym starożytnym Bliskim Wschodzie. Eksplozja wpłynęła także na zmianę myślenia, zmieniła grecką koncepcję przeszłości, a niektórzy uczeni przyrównują platońską Atlantydę z wyspą Thera.

 

Widok na wyspę Santorini.

Artystyczne i architektoniczne dziedzictwo Akrotiri zostało jednak bardzo dobrze zachowane przez erupcję, dając miejscu reputację „Egejskich Pompejów”. Miejsce pozostawało zamknięte od czasu tragicznego zawalenia się dachu w 2005, który zabił turystę. Jednak zbudowanie nowego dachu pozwoliło na ponowne otwarcie miejsca dwa tygodnie temu. Thera jest jednym z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych na świecie, a jej kluczowa rola w rozumieniu śródziemnomorskiej Epoki Brązu sprowadziła wiele uwagi do wydarzenia otwarcia miejsca. Umiejscowienie na idyllicznej, turystycznej wyspie Santorini gwarantuje, że Akrotiri szybko stanie się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc archeologicznych.

Turyści zwiedzający miejsca zachowane przez wybuch wulkanu.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.