Z ostatniej chwili: Odkrycie najstarszych śladów kultu w Izraelu.

Naukowcy pracujący przy wykopaliskach w Kirbet Qeiyafa dokonali sensacyjnego odkrycia.

Z ostatniej chwili:
Najstarsze ślady kultu w Judzie odnalezione i opublikowane.

 

Ekscytujące informacje w związku z Kirbet Qeiyafa nie przestawają wychodzić na światło dzienne. To niezwykłe, ufortyfikowane judzkie miasto na granicy Filistei, miało swój krótki okres życia między 1020 a 980 r. przed Chr., jak ustalono na podstawie badań metodą węglową przeprowadzoną na zachowanych w tym miejscu szczątkach. Miasto zatem powstało w początkach monarchii izraelskiej, w czasach Saula i Dawida. W 2008 r. Josef Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zaczął prowadzić w tamtym miejscu wykopaliska, które doprowadziły do odkrycia ostrakonu zawierającego 5 linii starego pisma. Wśród wielu przykładów wczesnego pisma alfabetycznego odnalezionego w Izraelu, enigmatyczny ostrakon stał się wyjątkowym punktem analiz wielu prac i artykułów.

Jednak coraz to nowsze znaleziska z Khirbet Qeiyafa rzucają jeszcze więcej światła na bardzo ważny okres panowania króla Dawida. W czasie konferencji prasowej, zorganizowanej w Jerozolimie dwa dni temu, Garfinkel po raz pierwszy podzielił się z opinią publiczną informacjami na temat przedmiotów kultycznych odnalezionych w pomieszczeniach sanktuaryjnych, wśród których znajdowały się dwa modele przenośnych ołtarzyków, dwa bazaltowe ołtarze, dwa gliniane naczynia służące do składania ofiar płynnych oraz pięć stojących kamieni. Według Garfinkela i jego współpracownika, Saara Ganora z Izraelskiego Departamentu Zabytków (IAA), znaleziska te stanowią najstarsze bezpośrednie dowody na działalność kultową w Judzie, prowadzoną w czasach Dawida. Modele ołtarzyków świadczą także o istnieniu wysublimowanej architektury królewskiej w tamtym czasie i mogą pomóc w odczytaniu sposobu wykonania elementów świątyni Salomona.

Tekst oświadczenia Uniwersytetu Hebrajskiego - KLIKNIJ TUTAJ.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.