Bulla z Betlejem odkryta w Mieście Dawida.

Odkryta w Mieście Dawida w Jerozolimie bulla rzuca ważne światło na historię biblijną. Co wnosi do naszej wiedzy o miejscu narodzin Dawida, a przede wszystkim Jezusa? Czy wiemy coś więcej na temat Betlejem?

Wielkie znalezisko małych rozmiarów

 

Izraelski Departament Antyków ogłosił odkrycie mającej 2700 lat bulli, na której widoczna jest nazwa „Betlejem”. O znalezisku poinformowano 23 maja. Odkrycie to wyznacza najstarszą znaną wzmiankę starożytnego Betlejem, które później przeszło do historii jako miejsce narodzin Jezusa Chrystusa.

Bulla, to znaczy kawałek gliny, na którym odciśnięto pięczęć, używano do zamykania dokumentów lub przesyłek, potwierdzając w ten sposób tożsamość nadawcy. Był to też częsty w starożytności sposób zaznaczania własności przy prowadzeniu transakcji. Bulla wielkości 1,5 cm została odnaleziona w Mieście Dawida i posiada napis:

Biszw’at
Bat Lechem
[Lemel]ek

Starożytne Betlejem odgrywa ważną rolę w Biblii Hebrajskiej, na długie wieki przed wydarzeniami opisywanymi przez Nowy Testament. Pierwszą wzmianką o tym miejscu jest Rdz 35, gdzie pojawia się pod nazwą Efrata, wyznaczając miejsce pochówku Racheli. Betlejem było także miejscem narodzin oraz życia króla Dawida. Miasteczko, zlokalizowane ok. 5 km na południe od Jerozolimy, najczęściej kojarzone jest jednak z narodzeniem Jezusa.

Pomimo przekazania przez Biblię wielu informacji na temat Betlejem, odkrycie bulli jest pierwszym dowodem archeologicznym umieszczającym historię Betlejem już w czasach Pierwszej Świątyni. Dyrektor wykopalisk, Eli Szukron, podaje obrazową interpretację inskrypcji zawartej na znalezisku: „Zdaje się, że w siódmym roku panowania króla (choć nie wiadomo, czy był to Ezechiasz, Manasses czy Jozjasz) wysłano do niego z Betlejem transport jakichś towarów”. Bulla należy do grupy tzw. bulli „fiskalnych”, stanowiących podgrupę bulli administracyjnych, które używane były do pieczętowania przesyłek zawierających podatki, które nałożone były w VIII oraz VII w. przed Chr. Podatki mogły być opłacane zarówno przy pomocy srebra, jak i produktów rolnych, np. wina albo pszenicy. Szukron podkreśla, że: „jest to pierwszy przypadek, gdy nazwa Betlejem pojawia się poza Biblią w inskrypcji z okresu Pierwszej Świątyni. Stanowi to jednocześnie dowód, że Betlejem istniało jako miasto w królestwie Judy, najprawdopodobniej, już dużo wcześniej.”

Eli Szukron opowiada o znalezisku (materiał w języku hebrajskim):

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.