Ty też możesz pomóc! Co oznaczają tajemnicze żłobienia?

Odkrywcy zazdrośnie strzegący tajemnic swoich odkryć do czasu ich pełnej identyfikacji, nie dziwią nikogo. Jednak czasem i oni stają w pełnej bezradości, a wtedy...

Archeolodzy proszą o pomoc!

Wykopaliska prowadzone przy źródle Gichon w Mieście Dawida w Jerozolimie przyniosły odkrycie trzech niespotykanych żłobień w kształcie litery V, które całkowicie zadziwiły archeologów Eliego Szukron oraz Ronny’ego Reicha. Tajemnicze kształty, z których każdy ma niecałe 0,5 metra, są wyryte w skalnym podłożu, pozostającym w użyciu, jak ocenia się na podstawie zachowanych szczątków garncarskich, przynajmniej do późnego IX w. przed Chr. Niestety, archeolodzy znaleźli bardzo mało wskazówek pozwalających odkryć przeznaczenie bądź znaczenie żłobień.

Jednak, zamiast zachować frapujące znalezisko w tajemnicy, archeolodzy oraz Fundacja Miasta Dawida wydała oświadczenie prasowe z rzadko spotykaną w świecie archeologicznym prośbą do opinii publicznej o pomoc w identyfikacji żłobień.


Rozmiary odpowiedzi zaskoczyły wszystkich. Dziesiątki tysięcy ludzi zaoferowało poprzez Facebook oraz inne strony internetowe swoje pomysły na rozwiązanie zagadki znaków przy źródle Gichon – począwszy od narzędzia tortur, przez formy do wytapiania żelaza po przedstawienia gór lub symbole wody.

Ale enigma nie została jeszcze rozszyfrowana. Każdy może nadesłać swój pomysł, jeśli tylko chce przysłużyć się rozwiązaniu zagadki tajemniczych znaków.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.