225. Czy to dobra pora na modlitwę? (Dz 10,9)

 

Pytania do Biblii

Czy to dobra pora na modlitwę?

Piotr wszedł w Jafie w południe na dach, aby się modlić.- Czyż mieszkańcy tej strefy geograficznej nie unikają raczej w tej porze dnia słońca, prażącego najintensywniej w swym zenicie?

Przyznać należy rację twierdzeniu, że w tej porze dnia słońce jest najbardziej palące i w całym obszarze Palestyny generalnie unika się wychodzenia na zewnątrz w południe, szczególnie latem. Szukając powodu, dla którego Piotr wychodzi na zewnątrz o tej porze, można wskazać dwa wyjaśnienia. Po pierwsze, ta niekomfortowa godzina mogła być dla Piotra bardzo dogodną okazją dla modlitwy. To właśnie wtedy na ulicach milknie gwar, ludzie szukają schronienia przed skwarem i poświęcają się odpoczynkowi.

Po drugie można próbować wskazać analogię między modlitwą Piotra w południe, a modlitwą Abrahama o „najgorętszej porze dnia” (Rdz 18,1). Ten czas, kiedy trudno spotkać człowieka, staje się idealną porą na spotkanie Boga. Tak też ma miejsce w przypadku Piotra. O tej godzinie doznaje on wizji, poprzez którą zostaje pouczony, że pouczenia Starego Testamentu związane z czystością zwierząt, nie mają prawa mieć motywacji religijnej, ponieważ są oczyszczone przez Boga (zob. Dz 10,15-16).

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.