31. Gdzie mieszkał Jezus?

Pytania do Biblii

Gdzie mieszkał Jezus?

Pytanie brzmi może banalnie, ale: gdzie mieszkał Jezus? Przecież On też, jak każdy człowiek musiał gdzieś np. spać. Czy Pismo Święte mówi na ten temat?

Kiedy za Jezusem miał podążać pewien uczeń, obiecał, że pójdzie za Nim wszędzie. W odpowiedzi na tę deklarację Jezus odpowiedział, jak wygląda Jego dom – „lisy mają nory, a ptaki – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by mógł głowę oprzeć” (Mt 8,20; Łk 9,58). Jezus wychowywał się w Nazarecie, gdzie mieszkała też Jego najbliższa rodzina (Mt 13,56; Mk 6,3). Kiedy Jezus rozpoczął misję ogłaszania nastania Królestwa Bożego, zrywa z dotychczasowym sposobem życia: przestaje mieszkać z rodziną i na wzór (od razu trzeba zaznaczyć, że daleki) wędrownych nauczycieli, przemierza całą Palestynę i okoliczne krainy objawiając potęgę Boga w świecie.

Jedną z cech takiego stylu życia było niezwiązanie z jednym miejscem. Ewangeliści wielokrotnie zaznaczają, że Jezusa zapraszano na posiłki. Przypuszczać należy, że także w ramach przyjęcia Jezusa, gospodarze zapraszali go do nocowania w swoich domach. Pewnego rodzaju wyjątkiem jest historia Zacheusza, którego Jezus wybrał, by przyjął Go na nocleg. Autorzy ewangelii unikają jednak wspominania o szczegółach takich posiłków, ponieważ nie są one głównym tematem zainteresowania, celem podróży Jezusa nie jest odwiedzanie domów i nocowanie w nowych miejscach, ale nauczanie i objawianie zbawczej mocy Boga w życiu każdego człowieka.

W takim przedstawieniu kryje się też inna intencja – autorzy nie opisują zbyt wielu szczegółów dotyczących zatrzymywania się Jezusa w różnych miejscach, gdyż chcą zachęcić swoich czytelników, by przyjęli Jezusa do swojego domu. Bo Chrystus przede wszystkim żyje wśród swoich wierzących, w ich życiu oraz w ich dobrych uczynkach.

Bartłomiej Sokal


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.