64. Co to jest zasłona przybytku? (Mt 27,51)

Pytania do Biblii

Co to jest „zasłona Przybytku”?

W Ewangelii Św. Mateusza czytamy: "A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół" (Mt 27,51).Co to jest Zasłona Przybytku?

Zasłona przybytku stanowiła wyposażenie świątyni jerozolimskiej, a wcześniej, podczas wędrówki przez pustynię, także przenośnego sanktuarium. Jej zadaniem było oddzielać miejsce święte, dostępne dla kapłanów od miejsca najświętszego, do którego wchodził tylko raz w roku arcykapłan, by skropić Przebłagalnię krwią oraz złożyć ofiarę kadzielną. Ta celebracja miała miejsce w czasie obchodów święta Jom Kippur, co zazwyczaj na język polski tłumaczone jest jako „Dzień Przebłagania”. Była ona wykonana z fioletowej i czerwonej purpury, z karmazynu i kręconego bisioru, a na niej wyhaftowane były postaci cherubów (Wj 26,31; 36,35; 2 Krn 3,14), wiadomo także, że wisiała ona na kółkach (26,33).

Poniżej zamieszczamy obrazek prezentujący ogólny schemat świątyni jerozolimskiej, wraz z zaznaczeniem umiejscowienia zasłony przybytku:

(źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Przybytek_Moj%C5%BCeszowy.png)

Ta zasłona w momencie śmierci Jezusa, według przekazu w Ewangelii według św. Mateusza rozdarła się na dwoje. Można tu wskazać na zrealizowanie proroctw z Księgi Izajasza: najpierw na opis eschatologicznej uczty, którą możemy znaleźć w Iz 25,6-8. Jednak można wskazać także na inny tekst u tego samego proroka. Mimo że na pierwszy rzut oka nie kieruje on uwagi czytelnika na rozdarcie zasłony, treściowo wiąże się bardzo ściśle ze sceną u pierwszego ewangelisty. Jest to tekst Iz 63,19. Jego analiza znajduje się w artykule TUTAJ. W skrócie tylko mówiąc, zasłona stanowiła przegrodę między ludźmi a Bogiem. Ci pierwsi byli grzeszni i widząc świętego Boga, byliby zagrożeni śmiercią. Jednak w momencie, w którym grzech ludzi zostaje odkupiony śmiercią Chrystusa na krzyżu, ta granica zostaje rozdarta, przepaść jest zasypana i przestrzenna przegroda między ludźmi a Bogiem nie ma już sensu.

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.