Jezus opuszczony przez Boga?

Czy w czasie gdy Jezus cierpi na krzyżu, Ojciec Go opuszcza? Dlaczego Jezus mówi: „Boże, mój Boże, czemuś mnie opuścił”?

 

Słowa „Boże, mój Boże, czemuś mnie opuścił” są początkiem psalmu 22. Jest on modlitwą sprawiedliwego doświadczającego prześladowań i cierpień, lecz pełnego nadziei w Bożą pomoc. Wspomina on dawną ingerencję Bożą w dzieje narodu i opiekę nad nim. Wzywa Boga prosząc o ocalenie, pełen ufności dziękuje Mu i zapewnia, że będzie Go wychwalał pośród Izraela. Raduje się wizją sytości ubogich i nawrócenia ku wszystkich ludów ziemi jedynemu Panu. Przekonany jest, że Bóg wyrwie go z opresji, uniewinni Go, a on będzie żył dla Niego. Wiele motywów z tego psalmu znajduje odbicie w ewangelicznych opisach męki Pańskiej: „Jak woda się rozpływam i rozłączają się wszystkie moje kości, jak wosk się staje moje serce”; „Przebili moje ręce i nogi”; „a oni się wpatrują, sycą mym widokiem”; „moje szaty dzielą między siebie i losy rzucają o moją suknię”. Faryzeusze drwią z Jezusa słowami tego psalmu: „Zaufał Bogu, niechże go wybawi, jeśli go miłuje” (Mt 27, 43).

Jezus jako człowiek zmiażdżony cierpieniem doświadcza poczucia nieobecności Boga. W wypowiadanych słowach będących pierwszym wersetem psalmu przywołuje całą jego treść. W ten sposób są one, wbrew pozorom, sprzeciwem wobec kolejnego bluźnierstwa łotra. Wbrew wszystkiemu Chrystus cały czas pozostaje w ufności Bogu – podobnie jak sprawiedliwy, którego modlitwą jest psalm.

Jan Budzyński i Łukasz Kubiak


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu kilku dni, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.