214. Co symbolizuje wieża i król? (Łk 14,28-32)

 

Pytania do Biblii

Co symbolizuje wieża i król?

Nurtuje mnie znaczenie słów Jezusa w ewangelii Łukasza 14,28-31. Jakie jest symboliczne znaczenie niedokończonej wieży oraz króla przed bitwą?

W przypadku dwu przytoczonych przypowieści uczeni rzadko dopatrują się jakiegoś symbolicznego znaczenia wieży lub władcy wyprawiającego się na wojnę. Rzecz wiąże się z faktem, że sam Jezus nie mówi tutaj metaforycznie, ale odwołuje się do konkretnego doświadczenia każdego ze słuchających Go. Dlatego też przypowieść o niedokończonej wieży, zbudowana w formie długiego pytania zaczyna się od zwrotu do słuchaczy „któż z was?”.

Inicjatywa budowy nie posiada nawet konkretnego odniesienia, jakie miało być przeznaczenie owej wieży. Te w Palestynie budowano zarówno jako element obronny w murze miejskim, ale także np. jako wieżę obserwacyjną przy winnicy. Niektórzy uczeni mówią, że skoro Jezus mówi o zastanowieniu się nad tym, czy wystarczy pieniędzy na dokończenie przedsięwzięcia, miał On na myśli wielką budowlę. Ale skoro odwołuje się do doświadczenia każdego ze słuchających, mógł równie dobrze odnosić się do budowli mniejszej, gdyż nawet ona wymaga zaplanowania i przemyślenia.

Dla ludzi starożytnego Bliskiego Wschodu bardzo ważną rzeczą była reputacja i opinia sąsiadów. Dlatego też nikt nie pozwoliłby żeby rozpoczęta budowla pozostała nieskończona, gdyż wystawiałby się na drwiny okolicznej ludności. Dodatkowo, zmarnowałby materiały, fundusze i pewien nakład pracy.

Obydwa obrazy – budowy wieży i króla wyruszającego na wojnę – mają za zadanie przedstawić radykalizm uczniostwa, jakiego Jezus wymaga od swoich słuchaczy. Choć trudno zgodzić się z tym, że w przedstawionych obrazach wieża czy wyprawa wojenna jest metaforą bycia uczniem, to stanowią one pewną analogię: tak jak trzeba zaangażowania i przemyślenia swoich możliwości przy podejmowaniu działalności ludzkiej, tak tym bardziej trzeba zamyślenia, medytacji oraz poznania prawdy o sobie przy podążaniu za Chrystusem.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.