48. Kim jest płacząca Rachel? (Mt 1,17-18)

 

Pytania do Biblii

Kim jest płacząca Rachel?

Kim jest płacząca Rachel z historii o świętych młodziankach? Czy można o niej powiedzieć coś więcej?

Pierwszy ewangelista opisując historię zabicia dzieci według rozkazu Heroda (Mt 2,17-18), przywołuje cytat z Jr 31,15. Kontekstem historycznym tej wyroczni jest zdobycie Jerozolimy przez Nebuzaradana i uprowadzenie w niewolę jej mieszkańców. Zostali oni zesłani do Rama (zob. Jr 40,1) i tam wielu zostało zabitych.

Dlaczego pierwszy ewangelista wspomina o Rama, skoro akcja dzieje się w Betlejem? Najprawdopodobniej wskazuje to na zasięg rozkazu Heroda, zabicie dzieci miało być wyegzekwowane w okolicy od Betlejem do Rama, w środku drogi natomiast między tymi dwiema miejscowościami, znajduje się Jerozolima, siedziba Heroda. Betlejem jednak jest ważne nie tylko dla pierwszego ewangelisty, ale też Jeremiasza – to właśnie w tym miejscu pochowana została żona Jakuba (zwanego także Izraelem), Rachela.

Czy ta informacja ma jakieś znaczenie? Tak, bo pomaga zrozumieć znaczenie płaczu, który jest tylko symbolem. Zagłada narodu wybranego w czasach Jeremiasza jest opłakiwana przez matkę ludu, Rachelę. Zabicie dzieci urodzonych w podobnym czasie, co Jezus, przywołuje inną śmierć, poprzez którą obcy naród chciał zniszczyć Izrael[1].

Rachela, jako matka narodu płacze po raz kolejny. Jej ofiara z życia, przy porodzie Beniamina, nie przynosi efektów, gdyż jej potomstwo ginie. Jednak w pierwszej ewangelii mamy do czynienia z zapowiedzią odmiany tego losu. Ten, przeciwko któremu wymierzony był rozkaz, przeżył eksterminację i da życie wszystkim w swoim Królestwie.

Bartłomiej Sokal


[1] Przypomnijmy tylko, że Herod nie jest Izraelitą, ale - Idumejczykiem.

 

Jesteś na facebooku? My też! :)"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.